Gyimesi Krisztina Gyimesi Krisztina
Menu
  • Jóga
  • NMPT
  • Zen Shiatsu kezelés
  • Beavatások
    • Reiki
    • Munay ki
    +
  • Mentorálás
  • Események
  • Blog
  • Kapcsolat
13 jún

By attilaban

Nincsenek hozzászólások

In Cikkek, Érdekességek

A csakrák jógikus szemmel

   Beszélgessünk egy kicsit a csakrákról, mert a csakrákról nem lehet eleget beszélgetni. A csakra szó azt jelenti szanszkritül, hogy kerék. Sokan úgy magyarázzák ezt, hogy a csakrák energiaörvények. Körbe-körbe forognak és ellátják a testünket energiával. Sokszor hallani, hogy hét csakránk van. Ez tévedés, több ezer kisebb-nagyobb csakránk van, de a gerinc mentén húzódó hét fő csakráról esik a legtöbb szó, ezek a legfontosabbak.

Gyökércsakra

 A hét fő csakrából a legalsó a gyökércsakra, szanszkritül muladhara csakra. A gerinc alsó végénél helyezkedik el és az örvény „tölcsérje” lefelé nyílik, a föld felé. Ez a csakra felelős a földdel való kapcsolatunkért és a saját testünkkel való kapcsolatunkért is. Színe a vörös, de ha erősíteni szeretnéd a gyökércsakra működését, a föld színei, barna és khaki árnyalatok is alkalmasak erre. Hogy hogyan? Lehet pl.: ilyen színű ruhákat, különösen alsóneműket hordani (piros bugyi a legjobb!). Nem, piros színű tabletták szedése nem lesz jó, és a Burn energiaital fogyasztása sem segít. Helyette lehet vizualizálni a vörös színt: vörös örvényt a gerinced alsó végénél vagy egyszerűen csak egy ragyogó vöröset, amit a légzéseddel együtt belélegzel és engeded, hogy szétáradjon a testedben, meggyógyítson és energizáljon minden olyan sejtet, aminek szüksége van erre. Lehet piros színekkel festeni/rajzolni ha ilyen hajlamaid vannak.

   A gyökércsakrával összekapcsolható szervek és testrészek a talpak, a lábak, a gerincoszlop és a csontok, a fogak, a köröm, és a vastagbél. Ha ezek közül valamelyikkel probléma adódik, a csonttöréstől kezdve a repedező körömig, szinte biztos lehetsz benne, hogy a gyökércsakra alulműködik, vagy valami gátolja a működését. Minden csakrának megfeleltethető egy endokrin (belső elválasztású) mirigy, a gyökércsakra endokrin mirigye a mellékvese (adrenalin és kortizol termelés).

   A kiegyensúlyozott gyökércsakra biztosítja az aktivitás és a passzivitás, a cselekvés és a pihenés egyensúlyát. Felelős a vitalitás, az életerő, az élni akarás egyensúlyáért, a testi szükségletek kielégítéséért és a mindennapi tevékenységekkel, a mindennapok feladataival való megbirkózásért is. Tudatosítja bennünk, hogy a testünkben élünk, megtanít szeretni a testünket és megismerni a korlátait. Pont úgy hangzik, mint egy jógaóra nem? Az is. Minden óra elején „földelünk” vagyis ráhangolódunk a gyakorlásra. Ilyenkor aktiválod a gyökércsakrádat. Igen, még akkor is, ha eddig erről fogalmad sem volt 🙂 Azáltal, hogy a testre kezdesz figyelni, hogy megérzed magad alatt a földet, hogy arra törekedsz, hogy megérezd a tested határait és a fizikai képességeid korlátait, felpörgeted a gyökércsakrádat. Minden fizikai mozgás, különösen, ami izzadással vagy felgyorsult szívveréssel jár, aktiválja a gyökércsakrát. Leföldelés az is, ha az „itt és most”-ra koncentrálsz, ha két lábbal állsz a földön, ha gyökeret eresztesz.

   A munka, amivel a kenyeredet keresed, amivel fenntartod magad, szintén a gyökércsakrádhoz kapcsolódik. Ha munkahelyi problémád van vagy munkahelyet váltasz, érdemes odafigyelni a gyökércsakrádra. Szintén a gyökércsakra témája a biztonság/bizonytalanság érzése is, valamint a fáradtság/túlpörgés váltakozása. Ha folyton fáradt vagy, akkor nagy valószínűséggel alulműködik a gyökércsakrád, ha gyakran túlpörögsz és nehezen tudsz pihenni, kikapcsolni, megállni, akkor nagy a valószínűsége, hogy túlműködik a gyökércsakrád.

Néhány testi tünet/betegség, ami a gyökércsakrához köthető: aranyér, székrekedés, veseproblémák, bélgyulladás, hasmenés (bizonytalanság/félelem tünete), ízületi gyulladások, gerincpanaszok, tartásproblémák, lúdtalp, influenza, hideg végtagok, vérnyomásproblémák, depresszió, stressz, alvászavarok, fogbetegségek.

Úgy érzed, ez mind igaz rád és a gyökércsakrád rettenetes állapotban lehet? Először is nyugi, gyakorlatilag mindenkinek vannak kisebb-nagyobb gondjai, kilengései minden csakrával kapcsolatban. És vannak eszközök a kezedben, amikkel lehet kezelgetni a gyökércsakrádat. A színeken kívül alkalmazhatsz köveket vagy illóolajokat is, ha ezekre jól reagálsz és úgy érzed használnak (ha szimplán csak hülyén érzed magad tőlük, akkor maradj inkább a jógagyakorlatoknál). Kövek közül a vörös és a fekete kövek működhetnek, pl.: rubin, gránát, vörös jáspis, fekete ónix, füstkvarc. Illóolajok közül a mandarin, szegfűszeg és rozmaring hatnak a gyökércsakrára (párologtatóban, mézben feloldva és a fürdővízbe keverve, vivőolajokkal keverve és a bőrbe masszírozva, ha mosódióval mosol, a mosódió zsákocskájára cseppentve).

Segíthetnek kiegyensúlyozni a gyökércsakrádat bizonyos földdel és földeléssel kapcsolatos tevékenységek is: főzés, kertészkedés, agyagozás (fazekasság), homokvárépítés, és minden fajta testmozgás.

És melyik ászanák segítik a gyökércsakra egészséges működését? Jó hírem van: minden órán rengeteg ilyet csinálunk. Ilyen az összes álló ászana, különösen a tadászana (alapállás), a lábizmot erősítő ászanák és az egyensúlyozó ászanák, napüdvözlet, földüdvözlet, a nagy, nyitott terpeszek ülve vagy állva, a baddha konászana (pillangó vagy suszter póz), mély guggolás kezek namasztében a térd belső oldalára nyomva (malászana), törökülésben törzskörzések (a térdbe kapaszkodva).

   Vizualizációs gyakorlatokat is lehet végezni a gyökércsakra kiegyensúlyozására, ha neked ezek jönnek be. A leghatékonyabb szerintem a vulkános mese, amit talán ismersz is óráról: A szokásos módon lazítsd el a tested, majd képzeld el, hogy egy vulkán tetején fekszel. A föld mélyéből elindul egy izzó, vörös lávacsík felfelé, eléri a gerinced alsó végét és a gerinced alsó végén keresztül lassan szétárad az egész testedben, eljut minden sejtedhez és friss föld-energiával tölt fel, amíg az egész tested szinte sugározza magából a láva izzó, vörös fényét. Aztán lehet meditálni gyertyalángra, vagy a gyökércsakra egyik megerősítő mondatára, pl: Kapcsolatban állok a földdel. / Két lábbal állok a földön. / A szükségleteim kielégítődnek. A gyökércsakra mantrája a LAM (hosszan zengetve), őt is lehet ismételgetni.

Jó földelgetést, jó gyakorlást és erős gyökereket kívánok Neked!

Ui: Gyakran olvasni a csakrákról egymásnak ellentmondó információkat. Én alapvetően Klausbernd VollmarA csakrákc. könyvét követtem.

Szexcsakra (Szakrális Csakra)

A szexualitás központi téma manapság. Talán azért, mert az ember szükségletei roppant egyszerű módon sorba rendezhetők (az állatvilághoz hasonlóan). Először jön a létfenntartás (gyökércsakra): ne legyek életveszélyben, legyen mit ennem. Ha ezeken a szükségleteken nincs mit aggódni, akkor jön a következő: utódnemzés, szex. Egyszerű, igaz? Annyira egyszerű, hogy sokan szeretik ezt elutasítani azzal, hogy az ember azért ennél bonyolultabb lény… Hmm, talán egy kicsit, de nem sokkal. A „jóléti társadalomban”, amiben „manapság” élünk, nem kell aggódni azon, hogy nem lesz elég élelem, a létfenntartás, mint szükséglet, biztosított (ezért újabb és újabb gyökércsakra problémákat kell kitalálni, lásd az előző részt :-)). Így kerül előtérbe a szex.

   Na de félre a társadalompszichológiával, nézzük meg a szex csakrát közelebbről. „Politically correct” nevén szakrális csakra vagy egyszerűen kettes csakra, szanszkritül szvadishtana csakra. Lehet, hogy kitaláltad, hol van: a nemi szervek környékén, a medence alsó részén, egyes leírások szerint a köldök alatt 2-3 ujjnyival (bár itt felhívnám a figyelmet arra, hogy más kerül a köldök alá 2-3 ujjnyival egy 120 kilós amerikai polgár és egy 140 centi magas ázsiai nénike esetében). Az örvény tölcsére előre és hátrafelé is nyílik. Hoppá. Bizony, hátrafelé is. Bizony, az is ott van, amit nem látsz. Az ágyéki gerinc problémái például erősen a szexcsakra egyensúlyvesztésére utalnak.

A szexcsakra színe a narancssárga, a narancssárga alsónemű vagy egyéb narancssárga ruha, sőt ágynemű segít kiegyensúlyozni a szexcsakra működését. A belső elválasztású mirigyek közül a petefészek illetve a herék kapcsolódnak a szexcsakrához, valamint a szexuális hormonok termelése (ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron). Ehhez a csakrához tartozik a folyadékháztartás szabályozása, a nyelv és az izmok is. A kövek közül a borostyán és a karneol hatnak a szexcsakrára, illóolajai a szantálfa, ylang-ylang és a kardamom.

Most egy kicsit felejtsd el a szexualitást, ugyanis nem csak az tartozik ehhez a csakrához. Az emberi kapcsolatok (nem csak párkapcsolat, de persze az is), a kreativitás (nem csak az utódnak, de bármi másnak a megalkotása, létrehozása), az odaadás (hogy teljes mértékben át tudd magad adni bármilyen tevékenységnek, nem csak a szexnek, hogy teljes szívvel-lélekkel csinálj mindent, amit csinálsz, vagyis hogy Yoda Mestert idézzem „Do it or do it not. There is no try – Tedd vagy ne tedd, de ne próbáld!”).

Ennek a csakrának a feladata a női-férfi polaritás kiegyensúlyozása is – szép feladat, mi! Pláne a mai társadalomban, amikor az androgén tinédzserekről ijedten próbáljuk megállapítani a lehetetlent, hogy ez most fiú vagy lány, és próbálunk egyszerre lenni férfiak és nők is (igen, fiúk, Ti is ezt csináljátok, nem csak a lányok) és aztán csodálkozunk rajta, ha valami félrecsúszik, ha nem találunk párt magunknak vagy kibillen a harmónia a meglévő párkapcsolatban.

Azzal is tisztában kell lennünk, hogy a férfiak és a nők máshogy élik meg a szexualitást. A nőknél a szexcsakra jobban a szívcsakrával kapcsolódik össze, vagyis az érzelmekkel, a szerelemmel. A férfiaknál viszont sokkal inkább kapcsolódik a köldökcsakrához, a férfias erő és nem utolsósorban a dominancia témájához. Úgyhogy nem kell annyira csodálkozni azon, hogy a hálószobában a Lány mindig olyan érzékeny és érzelmes, a Fiú meg nem feltétlenül kap a szívéhez a romantikától. Ezekkel tisztában kell lenni az ellenkező nemmel kapcsolatban és saját magadban is – ez segít abban, hogy megértőbb és elfogadóbb legyél és jobban kezeld ezeket a jelenségeket, saját magadban és a párodban is.

Nézzük meg azt is, milyen betegségek vagy tünetek utalhatnak a szexcsakra működési zavaraira. Először is a szexcsakra alulműködését jelzi általában ha valaki gátlásos, bátortalan, szürke és visszahúzódó. Ha viszont túlpörög a szexcsakra, akkor az ilyen személy túl harsány, sokat beszél a szexről és gyakran a saját nemének a sztereotípiáit követi öltözködésben és viselkedésben (pl lányoknál túl nagy masnik, csipkék, rózsák, fiúknál atlétatrikó, veszterncsizma). Mivel a szexcsakra felelős a nemi hormonok termelődéséért, ez hatással van a megjelenésre, a fizikai felépítésre és nem utolsó sorban a hajra is. A haj a vonzerő és a szexuális erő szimbóluma, és a hajproblémák hátterében gyakran áll a szexcsakra enyhe vagy súlyosabb zavara. Természetesen ehhez a csakrához tartozik az összes szexualitással és nemiszervekkel kapcsolatos probléma, mint a menstruációs zavarok, petefészek ciszták, impotencia problémák, prosztata és hereproblémák, a méh és a mell problémái, de ide tartoznak a vizeletproblémák (folyadékháztartás), a felfúvódás (az illető érzelmileg forrong, erjed) és a hízás is (a zsírpárnák védőréteget képeznek a külvilággal és a szexualitással szemben, hiszen aki elhízott, az kevésbé vonzónak érzi magát).

Pszichés szinten a szexcsakra zavarára utalnak az evéssel kapcsolatos problémák, az étvágytalanság, a bulímia, az anorexia. Ezek hátterében gyakran az áll, hogy az illető elutasítja a saját nemét, ami különösen jellemző pubertáskorban. És persze ide tartoznak a kapcsolati problémák is, nem csak a párkapcsolatra, de minden emberi kapcsolatra értve (család, barátok, kollégák, főnök, beosztott). Ide tartozik a szabadság-kötöttség problematikája is, az elkötelezettség egy társ mellett, a féltékenység.

Hű, mennyi szörnyűség, micsoda kibogozhatatlan problémák! Nem kell azért pánikba esni. Egy jógi eszköztára tele van megoldásokkal és még a legjobban összekuszált csomót is ki lehet bogozni. Rengeteg olyan ászanát csinálunk minden órán, ami a szexcsakra működésére van jótékony hatással. Igen, kitaláltad, az összes csípő nyitás! Azok hatnak a legjobban a szexcsakrára, amikben jóóóóóóóóó nagyra kell terpeszteni a lábakat (a fiúknak is!!! nem csak a lányoknak): terpeszülés és összes variációja, spárga, álló spárga, repülő spárga, lefelé néző kutyában álló spárga (vagyis lábemelés hátra), pillangó vagy suszter póz (talpak össze és a sarkakat közel húzni a gáthoz), az összes harcos (I, II és III mind dolgozik a csípőn), a trikonászana, a paradicsommadarak (állva és ülve), a málászana (kezek namasztében, leguggolni és a könyökökkel nyitni a térdeket belülről) és az egyik legnagyobb csípőnyitó bomba, amit egy jógaórán be lehet dobni: a kiterült béka! (amihez be szoktuk hajtani a jógaszőnyeget kétszer és percekig kitartjuk). A csípő ringatások, körzések, nyolcasok állva vagy négykézláb szintén szuper hatékonyak, vagy a „hullahoppozás” amit jógahídban szoktunk csinálni. Aztán vannak olyan szuper rafinált pózok, amik egyszerre nyitják a szívcsakrát és a szexcsakrát: ilyen pl a Nataradzsászana (a Kozmikus Táncos, amit hevederrel is szoktunk csinálni), az egylábú galamb (egyik láb hátranyújtva, másik a két kezed között magad előtt, mint egy fél spárga) és mindenki abszolút kedvence, a tehénarc (gomukhászana, a lábak egymáson hajlítva és a kezek hátul összefogva). Ezek azért nagyon hatásosak és furfangosak, mert a szexcsakra és a szívcsakra kapcsolatban vannak egymással, együtt tudod igazán hatékonyan „kezelni” őket. Aztán ott van a tarkóállás, vagyis gyertya, vagyis szarvangászana: a hormonháztartást úgy rendbe rakja, hogy az orvosok csak néznek 🙂 Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy az agyalapi mirigyre hat, ami a hormonháztartást szabályozza, de ezt senki nem tudja biztosan. Ha gyertya közben még szét is terpeszted a lábad, az aztán az igazi szexcsakra kiegyensúlyozó csodaszer. (Itt jegyzem meg, lányok, hogy sok jógaiskola azt javasolja, hogy a menstruáció idején ne gyakorolj fordított pózokat, pl gyertyát, fejenállást, de ezzel nem mindenki ért egyet.)

Az ászanákon kívül lehet légző gyakorlatokat is végezni a szexcsakra kiegyensúlyozására. A legszuperebb szerintem az úgynevezett szakrális légzés: a szexcsakrádon keresztül lélegezz be és ki. Ezt többféle testhelyzetben és variációban lehet végezni: törökülésben, pillangóban, hanyatt fekve, de szerintem a legnagyobb tűzerejű variáció hanyatt fekve, lábak pillangóban, esetleg a térdek párnával vagy hengerpárnával alátámasztva és a kezek jóni mudrában az alhason, a nemi szervek fölött, és a kezeden lévő nyíláson lélegezni (jóni mudra az a kéztartás, amikor összezárt ujjakkal egymás mellé teszed a két kezed és összeérinted az ujjak hegyét és így egy „csepp alakot” formálsz a hüvelyk- és mutatóujjak között, hogy egy szép eufemizmust használjak erre az erotikus formára). Ki lehet egészíteni ezt színlégzéssel is, vagy lehet a színlégzést önmagában gyakorolni: képzelj el egy ragyogó, élénk narancssárga színt és ezt a színt lélegezd be és engedd, hogy szétáradjon a testedben.

Jóni Mudra

Vizualizációs játékokkal is lehet a szexcsakrára hatni. A fő téma az elengedés. Lehet azt gyakorolni például, hogy egy folyóparton ülsz és amit el szeretnél engedni, azt leírod egy papírra, csónakot hajtasz belőle és vízre bocsátod, elengeded és nézed, amint eltűnik a szemed elől. Vagy összegyűjthetsz mindent magadból, gondolatokat, érzelmeket, fizikai dolgokat, amire már nincs szükséged, ezekből formálhatsz egy gömböt és elengedheted ezt a gömböt. Ha szimpatikusabb a hegytető vagy szakadék képe, akkor ezt megteheted egy szakadék felett vagy egy hegy tetején is. De lehet úgy is csinálni, hogy sorban felidézel magadban mindenkit, akit valaha szerettél, majd egyesével elbúcsúzol tőlük, barátsággal és szeretettel, és elengeded őket.

Jó szexcsakrázást, jó gyakorlást és szép nyári hétvégét kívánok Neked, még akkor is, ha esik az eső! A víz, a víz mozgása, az áramlás, a szexcsakra megnyilvánulásai a világban, használd ki ezt és egyensúlyozd ki a női és férfi oldaladat, amíg odakint esik!

Köldökcsakra

Nevezik napfonat csakrának vagy solar plexusnak is, szanszkrit neve manipúra csakra. A köldök környékén, legtöbb leírás szerint a köldök fölött helyezkedik el a rekeszizom, a gyomorszáj, a hasnyálmirigy tájékán, itt van a szimpatikus idegrendszer központja.

Minden keleti harcművészet különös figyelmet fordít a köldökcsakrára. A japánok „hará”-nak hívják és nem véletlen, hogy a rituális öngyilkosság, a harakiri a köldökcsakrát kaszabolja fel egy nagy karddal. A köldökcsakrában lakozik tehát a belső harcosod. Egy aktív, kifelé mozduló, férfias energiáról van szó, az Én, az Ego megnyilvánulásáról. Ide kapcsolódnak a hatalom, az uralkodás és a megadás témái, valamint az agresszivitás kifejezése. A gyökércsakra a földdel való kapcsolatért felelős, a szexcsakra a másokkal való kapcsolatokért. A köldökcsakra pedig az önmagunkhoz való viszonyunkért felelős. Képes vagy-e nemet mondani, amikor nemet kell mondani, kiállsz-e magadért és az elképzeléseidért, mennyire vagy képes szembeszállni egy agresszorral, illetve mennyire vagy Te magad agresszor, aki másokon akar uralkodni. Van egy rossz hírem: mindenki akar másokon uralkodni. Mindannyiunkban megvan ez a szadista és agresszív hajlam és mindannyiunkban megvan egy mazochista hajlam is. Kérdés, hogy mennyire tartod ezeket egészséges korlátok között, mennyire sikerül levezetned az agresszivitásodat és az uralkodási vágyadat anélkül, hogy másokat bántanál. Mennyire „passzív-agresszív”, vagyis édes cukormázba bújtatott és manipulatív módon fejezed ki az uralkodási vágyad? Vagy inkább kerek perec rálépsz a nyakára annak, aki felett uralkodni szeretnél? Visszaélsz-e a hatalmaddal, mennyire vagy igazságos a beosztottjaiddal, ha vannak ilyenek, vagy a takarítónővel, a bolti eladóval, stb? Hosszasan dühöngsz utólag, hogy milyen igazságtalan volt veled ez vagy az (a főnököd, az ügyintéző, a portás) ahelyett, hogy hangot adnál a dühödnek ott és akkor?

Juj, de csúnya képet festettem Rólad. Uralkodni akar, visszaél a hatalmával, manipulál, vagy elfojtja az agresszióját… Az az igazság, hogy mindannyiunknak van „árnyoldala” is. Senki nem tökéletes, mindannyian emberből vagyunk, emberi formában élünk és ez a forma bizony együtt jár ezzel a sok csúnyasággal. A köldökcsakra egyik feladata az árnyoldalad megismerése és elfogadása. És nekünk, útkeresőknek és jógiknak ez különösen fontos, mert egy átlagos jógaterem tele van olyanokkal, akik egyre inkább elhisszük magunkról, hogy csupa jóságból vagyunk, hogy a fentebb felsorolt alantas és csúnya dolgok (mint pl az uralkodni vágyás vagy az agresszivitás) nem érnek fel azokba a szentséges magasságokba, ahol mi a szerencsétlen megvilágosulatlan népek fölött levitálva múlatjuk napjainkat. Ebből lesz az elfojtás, és azt ugye mindenki tudja, hogy amit elfojtasz, az előbb utóbb elő fog törni és akkor jaj annak, aki az utadba kerül…

Nem tudom nem megemlíteni a köldökcsakránál, hogy a szexboltok kirakata tele van szado-mazo kellékekkel. Ahogy a szexcsakránál is említettem, a férfiaknál a szexualitás inkább a köldökcsakrához és az uralkodás témájához kapcsolódik, míg a nőknél az érzelmekhez, a szívcsakrához. Mégis mindkét nem általában izgatónak találja mind a leigázott, mind a leigázó szerepét. Ez ellen lehet tiltakozni, lehet tagadni, vagy lehet elfogadni az árnyoldaladat és ezeket a hajlamokat egészséges, másokra és magadra nézve ártalmatlan mederbe terelni, mielőtt egy póráz egyik vagy másik végén találod magad… Biztos olvastál már Te is bulvárcikket a csilliárdos üzletemberről vagy a politikusról, aki élet-halál ura és kiderül róla, hogy imád pórázon sétálni a hálószobában (hogy csak egy finomabb dolgot említsek). Ezek a szexuális játékok vagy aberrációk a hatalomhoz, a pénzhez, az uralkodáshoz kapcsolódnak és minél erőteljesebben jelentkeznek, annál nagyobb köldökcsakra zavarra utalnak.

A köldökcsakra felelős az emésztésért is, testi és lelki síkon egyaránt. Az ősi jóga iratok szerint az emésztés tüze (agni) ég a köldökcsakrában, a csakra eleme tehát a tűz, a színe a sárga. A köldökcsakrához tartozó endokrin (belső elválasztású) mirigy a hasnyálmirigy, ami az inzulintermelésért felelős. Az inzulin pedig ugye a cukor lebontásáért. Ehhez a csakrához tartozik a gyomor, a máj, az epehólyag, a rekeszizom is és kapcsolódik hozzá a látás, hiszen amit látás útján érzékelsz, azt is meg kell emésztened ugyanúgy, mint a táplálékot. Itt lakik a bátorságod és itt laknak a félelmeid is, a szorongás, a stressz, amitől „összeugrik a gyomrod”, és amitől aztán idővel könnyen lehet gyomorfekélyed például. Ide tartozik az önértékelés és az önkifejezés is.

Nem nehéz kitalálni ezek után, hogy milyen fizikai betegségek vagy tünetek jelzik a köldökcsakra zavarát: emésztési zavarok, cukorbetegség, epepanaszok, gyomorégés, májbetegségek, rekeszizom problémák, hízás a hasra. A túlműködő köldökcsakra esetén gyakori az uralkodási vágy, másokon való átgázolás, túlzott egoizmus. Akinek alulműködik a köldökcsakrája az gyakran félénk, visszahúzódó, nem tud nemet mondani, hagyja magát kihasználni, áldozat vagy mártír szerepet vesz fel, kisebbségi komplexusa van. A köldökcsakra energiáját gyakran azért nyomjuk el, mert félünk, hogy ha kifejezzük az agressziónkat, akkor elveszítjük mások szeretetét, szimpátiáját. Akinek alulműködik a köldökcsakrája, gyakran fél a saját erejétől, ezért nem meri szabadjára engedni a belső harcosát, vagyis a saját erejét.

Mi akkor a megoldás? Hogy kell nem elfojtani az agressziót úgy, hogy senki ne sérüljön meg? Merj haragudni, merj mérges lenni és maradj közben végig tudatos, irányítsd az indulataidat egy saját magad által meghatározott mederbe. A baj akkor van, ha elönti az agyadat a lila köd, ha olyanokat mondasz vagy teszel a dühöd hevében, amiket ott és akkor nem irányítasz, amit később megbánsz. Ez egy tanulási folyamat, amelynek során megtanulsz teret adni magadban az indulataidnak, mindenki számára elfogadható módon. Az amerikai filmekben a pszichiáter általában azt javasolja, hogy bokszold a párnádat vagy csipogós gumikalapáccsal üsd a kanapét. Ízlés dolga. Lehet, hogy neked is bejön ez, lehet, hogy nem, de ne félj kipróbálni! Ha mégis valami illóolajat szeretnél a fürdővizedbe, akkor a köldökcsakra kiegyensúlyozására használj bergamott vagy levendula olajat.

Persze lehet jógázni is. Például pránajamákat, légzőgyakorlatokat végezni, mert a köldökcsakra eleme a tűz, így a fokozott oxigénellátás serkenti ezt a tüzet. Ott van rögtön a tűzlégzés (bhasztriká), ami fellegyezi a köldökcsakra tüzét, mint egy fújtató. Vagy a hasi légzés, ami átmozgatja a rekeszizmot és serkenti a vérkeringést a hasüregben, serkenti az emésztést is. Nagyon jól energizálja a köldökcsakrát az úgynevezett nauli krya is (ez az, amikor a jógi behúzza a hasát és hullámoztatja). Ezt kizárólag üres gyomorral és üres hólyaggal szabad végezni (vagyis felkelsz reggel, elmész pisilni és naulizol egyet). Serkenti a köldökcsakra harmonikus működését az uddijana bandha alkalmazása is, vagyis az, ha gyakorlás közben behúzod a hasad és feszíted az alhasad kilégzéskor. Nagyon sok olyan ászanát szoktunk gyakorolni, ami jótékony hatással van a köldökcsakrádra: trikonászana (háromszögtartás) és minden olyan ászana, ami erőteljes oldalra hajlással jár, hiszen az oldalra hajlás serkenti a hasüregben a folyadékok és az energia áramlását, minden csavarás, ami megcsavarja a hasüreget, a harcos pózok, amik fizikai és pszichés szinten is hatnak, az oldalsó fekvőtámasz és a csaturanga, mert ezekben meg kell feszíteni a hasizmodat, a navászana vagy csónak tartás, a szfinx póz, mert ellazítod és előreejted benne a hasad, a bölcső (dhanurászana), mert ha ilyenkor hasi légzéssel lélegzel, hintázik a bölcsőd és átmasszírozod a hasi tájékot, a lótuszülésnek olyan verziói, amikor a talp a hasfalnak nyomódik (pl előrehajlás közben).

Lehet színlégzést is gyakorolni a köldökcsakra harmonizálására: egy ragyogó, élénk sárgát kell belélegezni, lehet a köldökcsakrán keresztül lélegezni, vagy elképzelni hozzá egy ragyogó, sárga energiaörvényt vagy tölcsért a köldökcsakrádnál. Van egy olyan gyakorlat is, hogy először lélegezz a köldökcsakrádon keresztül, amíg érezni kezded az energiáját, majd emeld a karokat a fejed fölé és képzelj el ott egy felhőt vagy egy buborékot, amibe belelélegzel mindent, amit nem tudsz elviselni, amit nem tudsz megemészteni magadban, amit nem szeretsz magadban. Ha kész van az árnyékoldal-felhőd vagy buborékod, akkor engedd le a kezed és ezzel egyben fogadd be, szívd magadba az árnyékoldaladat, engedd, hogy az árnyékoldalad egyesüljön a lényeddel, fogadd el, hogy az árnyékoldalad is a Te részed.

Szívcsakra

Először is figyelj meg 15 random embert: választhatsz a családból, az utcáról, egy könyvtárból vagy a McDonald’sból. Nyugodtan lehetsz Te az egyik. Számold meg, hogy hánynál lehet megfigyelni a következő tüneteket: a vállak előreesnek, a hát a lapockáknál gyakran ki is púposodik, a mellizmok lerövidültek. Sok. Túl sok ilyen ember van és nagyon sok egészen fiatal, tinédzser. Ilyen tartásban a mellkas összenyomódik és a szívcsakra „bezárul” vagyis energiahiányos állapotba kerül (mellesleg a hátizom megnyúlik és a nyaki tájékon a porckorongok elnyíródnak, de ez a szívcsakra szempontjából csupán mellékhatás).

 A nyugati kultúrák szerint az élet középpontja a testben nem a „hara”, napfonat, vagy köldök csakra, mint Keleten, hanem a szív. A nyugati kultúrkör meséiben a drámai hatás elérése érdekében szíven kell szúrni (vagy lőni) valakit, nem hasba. Egy jól irányzott tőrdöfés a szívbe vagy egy golyó, amire „rá van írva a neved” és biztos a megrázó, könnyes halál. Az alsó három csakra az ösztönökről, létfenntartásról, fajfenntartásról, szenvedélyekről szólt. A szívcsakra a megismerés és tudatosság székhelye, itt magunk mögött hagyjuk az anyagi világ problematikáit és elkezdünk intellektuális témákkal foglalkozni. Ennek tükrében nem csoda tehát, ha a mentális síkon aktív nyugati kultúrák a szívbe helyezik az ember legfőbb energiáját és életerejét. De még keleten is: ha valaki azt szeretné jelezni a kezével, hogy „Én”, akkor valahogyan a szívére mutat, vagy ököllel a mellkasára üt. Még Tarzan, a Majomember is így ad nyomatékot a jelenlétének.

A szívcsakra színe a zöld, de néha lehet rózsaszín, vagy egyes források szerint arany is. Nem piros tehát, annak ellenére, hogy mint szimbólum, a piros szív vagy a vörös rózsa erősen a szívcsakrához és az érzelmek, a szerelem témájához kapcsolódnak. A szívcsakra szanszkrit neve anahata csakra, eleme a levegő (ami mindennel összeköt bennünket, ugyanúgy, mint a szeretet). Polaritása női, vagyis befelé forduló, passzív, megfigyelő. Talán ezért is van, hogy gyakran a nők könnyebben fejezik ki az érzelmeiket, míg a férfiak általában nehezebben tárják ki a szívüket (ne engedd, hogy általánosítsak, ez nem mindenkinél van így!). A szívcsakrához tartoznak fizikai síkon a szív és a vérkeringés, a tüdő, a karok és a kezek, a bőr. Ha kristályokat/köveket szeretnél bevetni a szívcsakrád kiegyensúlyozása érdekében, használd a rózsakvarcot, az aventurint, a smaragdot és más zöld színű köveket. Ha illóolajat szeretsz inkább használni, a szívcsakrára hatnak a bazsalikom, a kömény és a rózsa (pl párologtatni, tejben vagy mézben feloldva fürdővízbe tenni, vivőolajjal keverve masszírozni).

A szívcsakra témái spirituális síkon a nyitottság, az adás és elfogadás egyensúlya, az együttérzés, a megbocsátás, a megnyílás mások felé és persze a szeretet. Szép szavak, de olyan gyakran használjuk őket, hogy kicsit erejüket vesztették. Vedd őket sorra megint, és próbáld mélyen átérezni a jelentésüket, szánj egy kis időt erre olvasás közben, vagy ha szoktál meditálni, meditálhatsz ezekre a szavakra is.

Nyitottság.

Adás és elfogadás.

Együttérzés (vigyázz, nem sajnálat, az más, mert a sajnálattal magadat a másik fölé helyezed).

Megbocsátás.

Megnyílás.

Szeretet.

Ezek csak úgy működnek, ha nem a fejedből, hanem a szívedből jönnek. Ha nyitott a szíved (ahogy óra elején, a ráhangolódás alatt gyakran felhívom erre a figyelmed), akkor tudsz igazán vevő lenni a jóga alaptanítására, miszerint mindannyian EGY-ek vagyunk, mindent és mindenkit EGY egyetemes energia jár át, mindannyiunkban ugyanaz a fény ragyog. És a „Namaszte”, a meghajlás ez előtt az egyetemes fény vagy energia előtt, ennek az érzésnek a szimbolikus kifejezése. És figyeld csak meg, hol van közben a kezed: hoppá, a szíved előtt. Ezt a kéztartást szinte minden kultúra ismeri. Imatartásnak, vagy szanszkritül andzsali mudrának is hívják (nem angyali, hanem andzsali :-D), és minden gyerek tudja, hogy imádkozás közben így kell tartani a kezed. Ugyanúgy, ahogy a nagyon szép szavakkal tettél, szánj egy kis időt erre a nagyon szép kéztartásra is. Tedd össze a kezed a szíved előtt és érezd át mélyen ennek a kéztartásnak a jelentését és hatását. Felejtsd el, amit az iskolában tanultál, a filmekben láttál, az álszent papokat és ál-jóságos apácákat, söpörj ki minden előítéletet magadból és csak érezd ezt a kéztartást. Próbáld ki, hogy kicsit összenyomod a két tenyered, majd ellazítod a nyomást. Szétnyitod, majd összezárod az ujjakat. És ha bejön neked a meditálás, meditálj erre a kéztartásra.

Nézzük milyen betegségek vagy testi tünetek utalnak a szívcsakra zavarára. Természetesen a szív, vérkeringés, tüdő, a karok és a bőr problémái. Például az allergiák: ilyenkor túl aktív az immunrendszer és olyasmit is veszélyesnek ítél, ami nem az. Ha a légutakat is érinti, akkor a torokcsakrával kapcsolódik össze a probléma, ha a bőrt, pl csalánkiütések, ekcéma, akkor a szexcsakrához is kapcsolódik. A szívcsakra zavarára utalnak az autoimmun betegségek (az AIDS, a rák és a szinte naponta felbukkanó új autoimmun betegségek, amelyek során a szervezet nem tud különbséget tenni a jó és a rossz, az ártalmas és a hasznos között), de a gyenge immunrendszer is. Ha tehát pl megfáztál, influenzás vagy, vagy elkaptál valamilyen fertőzést, akkor érdemes szétnézni a szívcsakra tájékán.

És azt pontosan hogy is kell csinálni? Például hátra kell hajlítani a gerincedet! Nem előregörnyeszteni, hanem rajzolni bele egy szép ívet, egy “cé” mint cicafarkat, egy szivárványt. Ezt minden órán csináljuk, sokszor, vagy még többször: kobra, szfinx, felfelé néző kutya, sáska, szupermen, ejtőernyőből kiugrás, növekvő hold (féltérden hátrahajlás), kezek hátul kulcsolnak, fordított vagy rendes namaszte, könyök fogás hátul, bölcső, híd, teve és mindenki abszolút kedvence, a tehénarc ászana! És még sorolhatnám. Aztán van két erőteljes mudra (kéztartás) is, amit alkalmazni szoktunk: Ganesha mudra és a Lótusz mudra. Arra is figyelni kell, hogy mint mindegyik középső csakrának, a szívcsakrának is van hátsó örvénye is, a lapockák magasságában! Az aztán a problémás terület, azokkal a kis ugráltatható csomókkal meg nagy adag feszültséggel. Ezért fontosak azok a pózok is, amik erőteljesen szétnyitják, kilazítják a lapockák tájékát: a cicahát vagy a garudászana (sas póz). És ha szeretnél egy nagy jót tenni a gerinceddel is, nem csak a szívcsakráddal: feküdj hason minél többet. Nem alvás közben, hanem amikor valami mást csinálsz: olvasol, számítógépezel, beszélgetsz, napozol, legózol, zoknit stoppolsz vagy könyvet írsz. Ha komolyan veszed a feladatot, meg fogsz lepődni, mennyi mindent lehet hason fekve csinálni!

Lehet légzőgyakorlatokkal és relaxációs gyakorlatokkal is energizálni a szívcsakrát. Például ott van a zöld szín légzés, vagy a szívlégzés (nem is olyan régen csináltuk órán): képzelj egy ragyogó zöld tölcsért a szívedhez, körbe-körbe forog, örvénylik és feltölti a szívedet zöld színnel, majd a szívedből szétárad az egész testedbe és a testeden kívülre is, elárasztja az egész világot, összekapcsol a többi érző lénnyel. Lehet a szíveden keresztül lélegezni, színnel vagy anélkül. Lehet gyakorolni a megbocsátást egy meditációs gyakorlatban: idézd fel magadban sorra azokat az embereket, akik úgy érzed, ártottak neked valahogyan az életed során és sorban bocsáss meg nekik, szívből, mélyen átérezve a megbocsátás érzését (ne a fejedben bocsáss meg, hanem a szívedben).

Sok spirituális tanítás hangsúlyozza, hogy a szeretet a boldogság kulcsa. A szeretet érzése az, ami szabaddá tesz, megszabadít a félelemtől, a feszültségtől. Önzetlen és feltétel nélküli szeretet. Ami ugyanis nem ilyen, az nem szeretet. Nem lehet szívből szeretni és közben feltételeket szabni, vagy a saját érdekeidet nézni, ezek kizárják egymást. És nem lehet úgy szeretni másokat, hogy magadat nem szereted. A megbocsátást, az elfogadást és a szeretetet saját magaddal szemben is gyakorolni kell, különben nem fogsz tudni másoknak megnyílni és másokat szeretni.

Gyakorolj kitartóan és rendszeresen, és akkor nem konzervnyitóval meg pajszerrel kell megnyitni a szívedet, hanem elég lesz egy lótusz mudra is!

Torokcsakra

Talán kitaláltad, hogy a torokcsakra helye a torok 🙂 Ahol a fej és a mellkas találkozik. Ha belegondolsz, ennek nagy jelentősége van:a torokcsakrás tanulási feladat nem más, mint összekötni az érzelmeket (mellkas, szív), a gondolkozással (fej, elme).

A torokcsakra felelős a kommunikációért, azért, hogy világosan és őszintén fejezd ki magad, hogy (szó szerint) hangot adj az érzelmeidnek és a gondolataidnak, hogy ki tudd fejezni a szükségleteidet. Testi szinten a nyak, a száj, a gége és a hangszálak kapcsolódnak hozzá. A torokcsakra felelős a légzésért is, mert bár a tüdő a szívcsakrához tartozik, a légzés ritmusát a torokcsakra szabályozza. Figyeld meg például, hogy a belégzésed, vagy a kilégzésed hangsúlyosabb. Előbb figyeld meg, csak aztán olvass tovább. A be- és kilégzés hangsúlyossága megmutatja a befogadás és az adás egyensúlyát benned. Attól még nem kell értékelni magad, csak figyeld ezt meg azért, hogy jobban megismerd magad (szvadhjaja, vagyis önmagad tanulmányozása).

A torokcsakra színe a kék, a szimbóluma a kék kör. Aktív, férfias, cselekvő polaritású csakra. A belső elválasztású mirigyek közül a pajzsmirigy tartozik hozzá. A torokcsakrát kék kövekkel lehet harmonizálni, ilyenek pl a türkiz, az akvamarin, az amazonit. Ha illóolajjal szeretnél hatni a torokcsakrádra, használj eukaliptuszt, fenyőt, vagy zsályát.

Természetesen a torokcsakrához tartozik a beszéd, de nem csak a beszéd, hanem a hallgatás is, sőt a beszéd és a hallgatás egyensúlya. A torokcsakra működése határozza meg, hogy valaki sokat beszél vagy keveset, és amit mond, az felesleges fecsegés vagy tartalmas, őszinte beszéd. A túl sok és nem lényegre törő beszéddel manipulálni próbáljuk a hallgatóságunkat, hogy olyannak lássanak bennünket, amilyennek mi szeretnénk. Különösen tipikus helyzetek lehetnek pl egy üzleti tárgyalás, egy szóbeli vizsga, vagy egy porszívóügynök, aki igyekszik eladni neked a portékáját. Ha veszed a fáradságot, megfigyelheted magad, hogy hogyan beszélsz olyan emberekkel, akiktől „akarsz valamit”…A felesleges beszéddel nagyon sok energiát pazarolhat el az ember. A nyugati kultúra nagyon verbális, gyakran állandó beszédkényszerben vagyunk. Nem csoda, hogy gyakori a torokfájás, köhögés, rekedtség, hiszen ezek mind akadályozzák a beszédet és arra kényszerítenek bennünket, hogy egy kicsit hallgassunk, csendesedjünk el és halljunk meg másokat is, illetve halljuk meg a saját belső hangunkat. Ami nem összetévesztendő a „belső monológgal”. Az úgynevezett „belső monológ” a meggondolatlan fecsegés belső, néma változata. Ahhoz, hogy a belső hangunkat meghalljuk, el kell csendesíteni a belső monológot, például meditációval vagy légzőgyakorlatokkal. Ezért kell pl az udzsájji légzés a vinyasa flow gyakorlásához.

A torok és a szexcsakra szoros kapcsolatban állnak egymással. Az elfojtott érzelmeket, sérelmeket, ki nem mondott haragot nagyon jól lehet ezekre a csakrákra pakolászni. Gyakran említem órán az állkapocs és a medence közötti kapcsolatot: ha az egyik laza, a másik is ellazul és fordítva. Az elfojtott agressziótól, ki nem mondott sérelmektől az illető álmában csikorgatja a fogát és közben ráadásul kötött lesz a csípő és a medence tájéka.

A torokcsakrának tulajdonítják az új gondolatok megjelenését: elengedjük a régit és helyet adunk az újnak. A torokcsakra zavarára utal, ha valaki kuszán, zavarosan, érthetetlenül beszél, gyakran kér elnézést vagy gyakran racionalizál – ilyenkor az ember önmagát és másokat, tetteket és érzéseket is intellektuálisan akar megmagyarázni és ezzel elveszti a rugalmasságát és nyitottságát.

Nézzünk néhány torokcsakrás betegséget. Már volt szó a torokfájásról, rekedtségről. Ezek csendre intenek. A köhögés gyakran azt jelenti, hogy el akarjuk mondani a véleményünket, de elfojtjuk. A torokfájás és különösen a gyulladás elfojtott agresszióra utal, ezért ezek a problémák a köldökcsakrához is kapcsolódnak. A torokcsakra zavarára utalnak a füllel, hallással, egyensúllyal kapcsolatos problémák is, ilyenkor gyakran nem hallgatunk sem a belső hangunkra, sem másokra. A nyakfájdalmak gyakran arra utalnak, hogy félünk kimondani a véleményünket, például félünk, hogy megsértjük vele a hallgatóságunkat vagy félünk a következményektől, például egy főnök-beosztott viszonyban. Torokcsakrás téma minden nyelvvel vagy szájjal kapcsolatos probléma is: ha valamit nagyon nem akarunk kimondani, inkább elharapjuk a nyelvünket (vagy a szánkat). És persze a pajzsmirigyproblémák: az alulműködés általában ellenállás a változásokkal szemben, a túlműködés pedig azt mutatja, hogy egyszerre túl sok mindent akarunk csinálni és nem tudjuk kiválasztani a megfelelő kifejezésmódot.

Már megint milyen sok betegség és nagy részük olyan, ami mindannyiunkkal elő szokott fordulni! Csak semmi pánik, tudjátok, hogy a jóga mindenre kínál megoldást 🙂 Fizikai síkon az egyik legjobb gyakorlat a torokcsakra kiegyensúlyozására a torokzár, vagyis dzsalandhara bandha alkalmazása. Ezt többféleképpen el lehet érni, például udzsájji légzéssel, olyan testhelyzetekkel, amikor az állat leszorítod a mellkasra: jógahíd, tarkóállás (gyertya) és az összes variációja, dandászana (nyújtott ülés, amikor a kezeket letámasztod a csípőd mellé, leszorítod az állad a mellkasra és a másik két bandhát is zárod: gyökérzár vagyis a gátizmok emelése és rekeszizomzár vagyis az alhas megfeszítése és emelése). Ezek ellentartása, a hal tartás (macjászana) is a torokcsakrára hat: hanyatt fekvésből ki kell emelni a mellkast és a fejtetőre támaszkodva megnyitni a torok területét. Ezt lehet nyújtott lábbal csinálni, a sarkak közé ülve, lótuszülésben vagy a talpakat összetéve. Lehet a könyöködön is támaszkodni vagy felemelni a kezeket a mellkas elé.

 Aztán ott vannak a légzőgyakorlatok. Gyakorlatilag bármelyik pranajama gyakorlása kedvező hatással van a torokcsakrára. Lehet olyat is játszani, hogy elképzeled, hogy a torokcsakrádon keresztül lélegzel, majd vizualizálsz hozzá egy ragyogó kék színt és azt belélegzed. Vagy egy kék tölcsért/energiaörvényt vizualizálsz a torkod elé. Ha szeretnél egy megerősítő mondatot, amit magadban tudsz ismételni közben, próbáld ki a „Világosan kommunikálok.” vagy az „Őszintén fejezem ki magam.” mondatok valamelyikét. Felhívnám a figyelmed arra is, hogy a torokkal, hangszálakkal nem csak beszélni lehet, hanem énekelni, mantrázni vagy nevetni is! Ezek mind ragyogóan gyógyítják a torokcsakra egyensúlyvesztését. Javaslom az AUM mantra zengetését, sokszor, hosszan. Nemcsak a torokcsakrát harmonizálja, hanem a belső szervek működését is.

A torokcsakra alapvető témája az őszinteség, vagyis szatja, a jamák közül rögtön a második az ahimszá (ne árts) után. Néha nem könnyű őszintének lenni másokhoz, de ne felejtsd el, hogy legalább ilyen nagy feladat magaddal szemben őszintének lenni. Annyira őszintének lenni, hogy ismerd a határaidat, tudd, hogy mire vagy képes és mire nem vagy képes, a jógaszőnyegeden és a mindennapi életben is, fizikailag és szellemileg is.

Gyakorolj tovább szorgalmasan és őszintén, legyél tisztában a határaiddal, hogy aztán óvatosan tudd őket !

Harmadik Szem

A harmadik szem a hét fő csakrából a hatodik. A homlok közepén helyezkedik el, szokták homlokcsakrának is hívni, szanszkritül ajna (adzsna) csakra. Színe az ibolya, a hozzá tartozó szervek az agy, az orr és az arc. Mantrája az AUM. A hozzá tartozó belső elválasztású mirigy az agyalapi mirigy (hipofízis), ami a teljes hormonháztartást szabályozza. 

Mindenkinek van „harmadik szeme”, csak van aki egész sokat lát vele, mások meg egész keveset. Itt lakik a „hatodik érzék”, az intuíció, a megérzések. A harmadik szemmel úgy lehet bármit is látni, ha „tovább látsz az orrodnál”, el tudsz vonatkoztatni az egódtól, el tudod fogadni, hogy nem körülötted fordul a Passzát-szél és vannak nálad nagyobb erők is a világegyetemben. A harmadik szem tanulási feladata a felelősség vállalása önmagadért, a tisztán látás (objektíven, egómentesen) és az életfeladat felismerése. A harmadik szem felelős a jövőképedért, a belső képekért, és hogy lásd, merre kell menni, hogyan tovább.

Előfordult már, hogy támadt egy jó ötleted, úgy érezted, felkapcsolták a villanyt a fejedben, hirtelen rájöttél, mit kell tenned, vagy mi a megoldás? Esetleg a homlokodra is csaptál közben? Igen a homlokodra, a harmadik szemedre, mert lehet, hogy bizsergett ott valami… Na ez volt az. De nem mindig sikerül követni az ilyesfajta mini-megvilágosodásokat. Gyakran közbeszól az elme és lebeszél róla, vagy elbizonytalanít. Esetleg nem is Te bizonytalanítod el saját magad, hanem egyszerűen hagyod, hogy mások elbizonytalanítsanak.

És van olyan is, hogy szem elől téveszted az igazi céljaidat és feladataidat. Elveszel a mindennapok részleteiben, reggeli, munka, család, tévé, internet, alvás, eltérítenek az eredeti céljaidtól. Csak kapkodod a lábad a kis mókuskerekedben, pedig nyitva van az ajtó. De előfordulhat ennek az ellenkezője is: folyton egy képzeletbeli világban egy rózsaszín felhőn lebegsz és nem veszed észre a realitásokat, nem vagy képes jól működni az unalmas földhözragadt létben, mert az álomvilágod sokkal vonzóbb számodra. Ezek persze a harmadik szem csakra alulműködésére vagy túlműködésére utaló jelek.

És nézzük, milyen fizikai tünetek utalhatnak a homlokcsakra zavarára. Például az egyik népbetegség, a fejfájás, gyakran arra utal, hogy nem akarsz az intuíciódra hallgatni. Vagy arra, hogy a fejétől bűzlik a hal, vagyis az irányítással, az irányítótoronnyal van valami probléma. De az is lehet, hogy elindult benned valamilyen változás, elindultál egy úton, de a fejed még nem fogadta el ezt a fordulatot. A harmadik szem csakra zavarára utalnak a látással kapcsolatos problémák is: rövidlátás (csak az orrodig látsz, nincs jövőképed), távollátás (a jelen helyett a jövőre fordítod a figyelmet), szürke hályog (félsz a jövőtől, mindent sötéten látsz), kötőhártyagyulladás (legszívesebben becsuknád a szemed valami előtt). A nátha is gyakran érinti a harmadik szemet, de persze a torok és gyakran a szívcsakrát is.

Hogyan lehet egyensúlyba hozni a harmadik szem csakrát? Ezen a felső, spirituális síkon kevésbé hatnak a fizikai gyakorlatok. De azok a gyakorlatok, amikor a homlokod a földhöz ér, egyensúlyba hozzák a harmadik szem csakrát. Pl baba póz különböző verziói. Ezek a pózok alázatra tanítanak, amire nagy szükség van a harmadik szem csakra kiegyensúlyozott működéséhez és ahhoz, hogy képes legyél meghajolni és engedelmeskedni az intuíciódnak. De lehet használni köveket is: a harmadik szemre hatnak az ametiszt, a zafír és minden lila színű kő. És lehet illóolajozni is (fürdővízbe, párologtatóba, vagy mosáskor a mosódió zsákjára vagy a mosószer adagolóba cseppentve): jázmin, muskotályzsálya, pacsuli. Nagyon jól tisztítja a harmadik szemet a sírás és a nevetés, különösen, ha önmagadon tudsz nevetni! Ha voltál hahota jógázni, idézd fel az ott gyakorolt nevetéseket, például a boldog babát 😀

Vannak a harmadik szemre ható légzőgyakorlatok is: például a nadi sódhana, vagy váltott orrlyukas légzés. Különösen hatékony, ha összekötöd egy vizualizációval: pl jobb orrlyuktól egy piros energiacsík vezet egy lila koronghoz a homlokod közepén, amit a bal orrlyukkal egy kék energiacsík köt össze. A harmadik szemet és a koronacsakrát is energizálja, ha a belégzés után rövid légzésszünetet tartasz, de ezt semmiképpen ne erőltesd, csináld lazán, könnyedén. Először állítsd be a légzésed ritmusát olyanra, hogy négy számolásig tartson a kilégzés és a belégzés is. Egy darabig lélegezz így (sama vritti, vagyis egyforma légzés), majd négy számolásig lélegezz be, két számolásig tartsd benn a levegőt és négy számolásig lélegezz ki. Ez felfelé, a felső két csakrádhoz emeli az energiát.

Gyakorlatilag minden meditációs és vizualizációs gyakorlat hatással van a harmadik szemre. Próbálkozhatsz például gyertya-meditációval, az egyik legegyszerűbb és legszebb meditációs gyakorlat: helyezz egy égő gyertyát nagyjából szemmagasságba és (egyenes háttal ülve) figyeld a lángot. Ne pislogj. Ha könnyezni kezd a szemed, engedd folyni a könnyeket. Elképzelheted, hogy egy fénysugár indul ki a harmadik szemedből, ami összeolvad a gyertya lángjával. Ha egy gondolat megközelít, csak figyeld meg és engedd tovább menni, ne engedd, hogy lefoglaljon.

Gyakorolj szorgalmasan és lásd meg a fától az erdőt, lásd meg azt is, ami nem az orrod előtt van, lásd meg a szépet a mindennapi dolgokban és azokban az emberekben, akiknek a jelenlétét természetesnek veszed!

A koronacsakra

A hetedik, a legfelső és legéteribb csakra a koronacsakra, szanszkritül szahaszrara csakra. A fejtetőn található, ahol a kutacsok összenőttek, ahol benőtt a fejed lágya (vagy ahol remélhetőleg egy nap be fog nőni, ha ez még nem történt volna meg :-)). Ha nem császárral, hanem normál, hüvelyi úton és fejjel előre születik valaki, a koronacsakra látja meg először a napvilágot, az bújik ki először.

A koronacsakra felelős az égiekkel, a felsőbb erőkkel való kapcsolatért; az univerzális tudat, szanszkritül brahman helye. A jóga szerint létezik a brahman, az univerzális tudat, vagyis az a tudás, hogy minden egy, mindent ugyanaz az egyetemes erő jár át. És ezzel szemben létezik az átman, az egyéni tudat, ami abból a tudásból áll, ahogyan érzékeled az énedet, a testedet, a körülötted lévő világot, az érzelmeidet, az álmaidat, mindent, amit „sajátodként” élsz meg. A jógagyakorlás célja pedig egyesíteni az átmant, az egyéni tudatot, a bráhmannal, az egyetemes tudattal. Ezt szimbolizálja a csin mudra is: a hüvelykujj (egyetemes tudat) egyesül a mutatóujjal (egyéni tudat). Az alsóbb csakrák mind az átmannal vannak elfoglalva, a koronacsakra pedig kapcsolatot teremt közted és a világegyetem között.

Ezért a koronacsakrára nem lehet igazán illóolajjal hatni, a női-férfi polaritások fölött áll, nincs eleme, egyesek szerint színe sincs. Mások szerint arany, vagy ragyogó fehér a színe, vagy a szivárvány összes színe együtt. Köve a gyémánt vagy a hegyi kristály, szimbóluma az ezerszirmú lótuszvirág. Elképzelhető, hogy a keresztény ábrázolásban megjelenő glória a szentek feje fölött a koronacsakrára utal, illetve a „hetedik mennyország” tulajdonképpen a hetedik csakrát jelenti. Hiszen az a csodálatos, mennybéli állapot kapcsolódik a koronacsakrához, amikor megszűnik a folyamatos értékelés és ítélkezés és átveszi a helyüket az elfogadás és az elégedettség. Ezt az állapotot nevezik megvilágosodásnak, megszabadulásnak, vagy szamádhinak és mint mindent, ezt is apró lépésekkel kell kezdeni. Például azzal, hogy csak a jógagyakorlás alatt elhallgattatod a folyamatos fecsegést a fejedben, ami megállás nélkül értékel és ítélkezik. „Jaj, milyen merev vagyok ma. Jobb lett volna, ha a piros pólómat veszem fel. Milyen szépen ugrik az előttem lévő jógi! Jaj, de sokat kell már várni a lefelé néző kutyára. Na végre, lefelé néző kutya. Most meg miért tartjuk ki ilyen sokáig? Hű, de jó vagyok. Ma nagyon unalmasakat mond ez a Judit…” (Szerintem nagyon vicces lenne, ha megfigyelnéd a gondolataidat gyakorlás közben, és ami publikus, azt megosztanád a többiekkel 🙂 Várom a jógázás közben jelentkező gondolatokat!) Az is egy apró lépés a szamádhi felé, ha elfogadod a dolgokat, embereket, történéseket magad körül, gyakorolod a megelégedettséget, a szantósát.

Van azért egy belső elválasztású mirigye is a koronacsakrának, méghozzá a tobozmirigy. Elég keveset tudni róla, de azt igen, hogy ez a belső fénymérőnk, naptárunk és óránk. Ha nincs elég fény, azt a tobozmirigy érzékeli és mire észbe kap az ember, már depressziós is. De a tobozmirigy reagál az elektromágneses mezőkre is, vagyis a tobozmirigy segítségével észleljük, ha egy helynek, tárgynak vagy embernek különleges rezgése van. A tobozmirigy termeli a melatonin nevű hormont, ami szabályozza többek között az alvási ritmust, a szaporodást, a növekedést, a testhőmérsékletet, a vérnyomást, a hangulatot, az immunrendszert, a mozgást és a daganatos növekedéseket is. Nem semmi, igaz? Feltételezések szerint melatonin álmodás és meditáció közben is termelődik, és ilyenkor a legerősebb a belső hang, a belső vezető jelenléte. Egyes vélemények szerint a melatonin meg tudja állítani az öregedést, de ezt emberen még nem bizonyították be, csak egereken (bár Douglas Adams óta tudjuk, hogy az egerek a legintelligensebb lények a Földön, mert úgy kísérleteznek az embereken, hogy közben az emberek meg vannak róla győződve, hogy ez fordítva van :-)). Ahogy ez az öregedéses feltevés megjelent, megjelentek a melatonin tartalmú gyógyszerek is – megvan az ifjúság forrása! Csakhogy a melatonin serkenti a sejtnövekedést, ami daganatos megbetegedéshez vezethet… Úgyhogy itt sem működik semmilyen csodaszer, csak a rendszeres gyakorlás.

A pszichés problémák, személyiségzavarok (szkizofrénia, depresszió, öngyilkossági hajlam, epilepszia, Alzheimer-kór, Parkinson-kór) a koronacsakra zavarára vezethetők vissza. Ilyenkor a koronacsakra gyakran aktív, de a gazdája nem tudja irányítani, mederbe terelni a koronacsakra energiáját. Ilyen esetekben a gyökércsakrát kell megerősíteni, hogy helyreálljon az egyensúly, összekapcsolódjon az Ég és a Föld.

A fizikai jógagyakorlatok közül egyedül a fejenállást kötik a koronacsakrához, az viszont nagyon hatékonyan harmonizálja a koronacsakra működését, hiszen pontosan a koronacsakrádat teszed le a földre. Ez persze először furcsa érzés, teljesen más, mint amit megszoktál. De pont ebben rejlik a fejenállás ereje: fejreáll a világ, minden fordítva van, mint szokott lenni. Különösen jótékony hatású a fejenállás azoknak, akik szellemi munkát végeznek, javítja az agy vérkeringését, kitisztítja a csapongó gondolatokat, javítja az emlékezetet. (A képen Cora Wen látható, aki körbejárta a világot és mindenhol fejenállt és ezt le is fényképezte). A fejenállás mellett meditációs és légzőgyakorlatokkal is lehet hatni a koronacsakrára: pl lélegezz természetesen, egyenletes és nyugodt tempóban, majd a belégzések után kezdj el rövid és természetesnek ható légzésszüneteket tartani, erőlködés nélkül. Ez a gyakorlat felfelé emeli az energiát a testben (ugyanígy ha lefelé szeretnéd irányítani az energiát, a kilégzés után tarts rövid szüneteket). Vagy képzeld el, hogy a koronacsakrádon keresztül egy ragyogó, tiszta fény áramlik a testedbe, ami lassan teljesen kitölti a fejed, megtisztítja a gondolataidat és felold minden feszültséget, majd fokozatosan az egész testedben szétárad.

A jamák és nijamák közül sorban az utolsó, az Ishvara Pranidanah kapcsolódik a koronacsakrához. Mit jelent ez az Ishvara Pranidanah? Úgy szokták fordítani, hogy „meghajlás Isten előtt” és arra tanít, hogy vedd észre, hogy nem te vagy a világ közepe, nem te gyurmáztad meg a világot, nem te vagy a teremtés koronája (sőt még csak nem is az emberiség), nem azért van a világ, hogy téged kiszolgáljon, nem azért terem gyümölcs a fán, hogy te megehesd. Te magad is a világhoz tartozol, ne közelítsd meg tehát „hódítóként”, ne fosztogasd és ne próbálj uralkodni felette. Úgy állj hozzá a világhoz, mint saját magad szerves részéhez. Ez egyben magával hozza azt a felismerést is, hogy mindannyiunkban ugyanaz a fény ragyog, ugyanaz az életerő (prána) jár át mindannyiunkat. Ezt az alázatot és ezt az egymás és minden teremtmény iránti tiszteletet fejezzük ki az óra végi namasztével és meghajlással. A jógi felismeri, hogy egy nagy egész része, egy gyönyörű szerkezet egyik fogaskereke.

Ezzel együtt jár az a felismerés is, hogy minden cselekedeted, sőt gondolatod, hatással van a környezetedre, az egész világra. Igen, minden egyes jógagyakorlásodtól jobb lesz a világ és minden nemes szándéktól és pozitív gondolattól is. Gyakorolj tehát szorgalmasan, hogy jobb legyen a világ!

Namaszte,

Varga Judit

http://www.helloyoga.eoldal.hu/

logo-dark
PARTNEREINK

www.jogapont.com | www.bhaktikutir.hu | www.satnamjoga.hu

ÓRALÁTOGATÁS SZABÁLYAI


A házba az óra előtt 15 perccel tudsz bejutni.
Kényelmes ruhát hozz, minden mást biztosítunk!
A gyakorlásod kizárólag a saját felelősségedre történik!
Ha egészségügyi problémád van, konzultálj az orvosoddal!

KAPCSOLAT


Gyimesi Krisztina: +36 30 687 4324

info@aranyholdjoga.hu

AranyHold Jóga és Terápiás Udvar 2890 Tata, Váralja u. 2/b.

AranyHold Jóga © 2017. Készítette a MediaNoise Adatkezelési tájékoztató
  • Modele rochii de seara scurte catifea
  • Modele lettre mise a pied conservatoire
  • Modele kii
  • Modele fiche de paie nc
  • Modele demande de resiliation loi hamon
  • Modele de telefon
  • Modele de resiliation assurance auto loi chatel
  • Modele de nunti
  • Modele de lettre pour declaration de sinistre habitation
  • Modele de laïcité
  • Modele de divorce a l`amiable
  • Modele de contrat de travail gerant
  • Modele cv mecanique automobile
  • Modele certificat de non remariage algerie
  • Modele amt opinie
  • Modèle pv jury de concours maitrise d`oeuvre
  • Modèle lettre demande de temps partiel
  • Modèle introduction rapport de stage
  • Modèle de robe tissu pagne
  • Modèle de préavis logement meublé